Site Overlay

Prevence je přece nejdůležitější? Nebo myslíte, že není?..

Poslední dva měsíce se velmi aktivně potkávám s lidmi, které bych jinak asi vůbec nenavštívil. Už jen ten fakt potkat se s nimi mě naplňuje a vždy je to příležitost. Příležitost ke spolupráci, k nápadu, k obohacení, k vzájemnému povzbuzení atd. K setkání mám důvod a jsem za to vděčný. Mimo jiné asi nejvíc nápadu mám při ranním běhání.. Totální přemýšlecí nálady jsem míval, ještě když jsme spolupracovali s Ivanem Rybaříkem. Spoustakrát to byl nápad za nápadem…

V létě má známá, manželka mého bratrance, lékařka pověděla o unikátním systému prevence. Je to výjimečný Švédský systém, který je postaven na vědeckých studiích a klinické praxi. Je kompletně připravený pro praktické lékaře. Znám celou řadu skvělých způsobů, jak si zachovat zdraví.. ale nepovažuji je za tak efektivní, jako právě tento. Už na fakultě jsme tímto směrem hledali způsoby, jak urychlit u sportovců regeneraci a povzbudit imunitní systém. Ale v zásadě v tomto příspěvku nechci psát o čem systém je, ale chci vás povzbudit k zamyšlení nad prevencí. Jak nahlížíte na prevenci?

Jsem mladý, relativně zdravý.. ale mohl bych si říct?! Jsem v nejlepších letech, plný síly, vitální a cítím se skvěle, mám před sebou minimálně desítky let plnohodnotného života.. tak proč bych se měl starat nebo zajímat o svůj zdravotní stav. Co byste mi na to odpověděli? Možná, že je to v pořádku. Možná, že jsem krátkozraký.

Pro mě osobně je prevence absolutně stěžejní. Odvíjí se od pravidelného pohybu, vyvážené stravy a duševní a psychické rovnováhy. Ale žijeme v době, kdy tohle prostě nestačí. Žijeme ve stresu, mnohdy toxickém prostředí. Strava není to co bývala před 70-100 lety. Poskládat ve stravě to co v ní bývalo dá doopravdy práci. Někdo namítne, že to moc hrotím.. Dobře, možná ano, ale jsem přesvědčený, že znáte ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který je nemocný, možná vážně nemocný a mohl by si díky včasné prevenci užívat plné zdraví. Být k prospěchu ostatním. Radovat se ze života.. A rozhodně by stál o to, vědět jak se postavit na nohy.

Osobně mám ve svém okolí desítky takových, kteří jsou opravdu nemocní a potřebují se zdravím něco urychleně dělat. Pokud vím o způsobech, kterými jim mohu pomoci, mám mlčet?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru