Site Overlay

Motokros aneb jak přežít!?

Je až k nevíře co snese lidské tělo. Extrémní sportovní zátěž. Zranění a opotřebení. Únava a vyčerpání. Adrenalin a oproti tomu neustálé hledání motivace… Těžko byste našli srovnatelný sport. Z mého pohledu je řeč o jednom z nejvíce náročných sportů vůbec. Motokros.

 

Pokud vás čeká sportovní soustředění, možná najdete v textu pár typů, které využijete.
Jak se dostat z brutální únavy? Jak správně nastartovat regeneraci v rámci třítýdenního soustředění? Jak udržovat tělo v chodu? Jak se nedostat do nemoci?

Pokud překročíte množství tréninku, pokud nemáte stabilní imunitní systém, dostatečně neodpočíváte je pravděpodobnost, že onemocníte velmi vysoká. To se velmi často děje právě na sportovních soustředěních.

Základní věc, která se mi ve Španělsku opět velmi osvědčila je být v pohodě. Zní to jednoduše. Z pohledu výživy a regenerace, lze postupovat mnoha způsoby a efektivně řešit právě únavu a vyčerpání. Ale pokud o těchto způsobech sportovci neví a mají své vlastní stereotypy, je pro ně mnohem náročnější přijmout změnu a mnohdy je to také zbytečný stres.

Cesta z mého pohledu nabídnout jim postupně obě varianty stravování:
-Konvenční – pečivo, salám, marmeládu
-Nekonvenční – racionální vyváženou stravu s dostatkem vlákniny, minerálů a vody.

Když pominu ladění v tréninku jsou naprosto důležité tyto věci.

  • dostatek spánku
  • voda ve stravě – ideální déle vařené obilné kaše
  • regenerace (cvičení a kompenzace, jiný sport, masáže – fyzio, a hlavně mít pohodovou náladu)
  • odpočinkové dny mezi tréninkovými fázemi

Velmi se mi také osvědčil xtend a balance olej. Řada z nás šlo do nemoci.. včetně mě. Přece jenom je to tří týdenní soustředění a bylo to náročné. Přesto však nikdo neonemocněl tak, že by nebyl schopen tréninku.

Trochu mi chyběla kytara a zpěv.. škoda, že trenér Jirka nevzal s sebou. Kluci jsou pohodáři a velmi borci. Motokros je z pohledu energetického výdeje, rizikovosti a devastace těla jeden z nejbrutálnějších sportů.. Moc jim všem držím palce. Děkuji za zkušenost a možnost podílet se na celém sousku a těším se, až se opět setkáme!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru