Site Overlay

Imunita na spadnutí

V reakci na zhoršující se situaci, bych se opět rád a to velmi konkrétně, vrátil k naší imunitě a jednoduše se pokusil vyzdvihnout způsoby, jak ji posílit. Samozřejmě s ohledem na roční dobu…

Jak udržet imunitu v pozoru a bdělosti? V příspěvku ze 4.července jsem se zabýval myšlenkou, zda to zvládneme v létě. A opět jsme léto zvládli v celku v pohodě a s úsměvem. Ale já se především ptal na to, co děláme pro svou imunitu už teď, abychom na podzim nemuseli řešit problémy. A zdá se, že jsme na tom podobně jako minulý rok. Jen s tím rozdílem, že se 6 milionů občanů nechalo naočkovat. To znamená slabší průběhy a méně pacientů na JIP. 

Přesto se domnívám, že očkování není jedinou možností, jak se viru postavit.

Níže tedy způsoby, jak svůj imunitní systém nastartovat. Nestačí se jednou zajít proběhnout, osprchovat studenou vodou, spolikat vitamíny z lékarny.. Je to dle mého názoru životní styl.

 1. Jako nejdůležitější považuji pravidelný a vydatný spánek
  A právě teď v podzimních a zimních měsících. 19-21 hod je ideální čas kdy jít spát.
  Nedávno jsem slyšel a tuším, že i sdílel tento rozhovor s prof. Pandou v Hydeparku cyvilizace – vřele doporučuji jako motivaci ke spánku! 🙂 Spánek je všelék!
 2. Vyvážená strava
  Dostatek vlákniny ve stravě je základním předpokladem funkčního střevního mikrobiomu a tím také pevné imunity. Vyváženou stravou mám na mysli obiloviny a luštěniny, kváskový chléb, kvašená zelenina nebo jednoduše obyčejné čerstvé potraviny, které nejsou ultra zpracované. O tomto problému mluví pravidelně Dr. Clayton na svém bloku. Například tady je jeden článek.. 
 3. Psychická pohoda
  Být v pohodě, bez soustavného stresu a napětí je dobrým předpokladem k tomu, neonemocnět. Opět Hyde park civilizace a prof. Ivan Rektor povídá o chronickém stresu. 
  Dlouhotrvající stres v různých podobách je původcem celé řady nemocí.
 4. Pravidelná sportovní aktivita
  Endorfin, dopamin, serotonin, enkefalin a další se uvolňují při sportu a dělají s nás šťastnější lidi. Nastavte si svůj týdenní harmonogram tak, aby jeho součásti byl sport! I když máte spoustu starostí a práce, je to nezbytné!
 5. Otužování a teplota v bytě/domě
  Diskomfort je jedním ze základních způsobů stimulujících imunitu, na které bychom měli myslet. Kolik stupňů máme v pokojích? Jak dlouho stojíme v horké sprše?
  Doporučuju k přečtení tento článek. Wim Hof – jak ovládnout svůj organismus a zůstat zdravý. 
 6. Glukany
  O zařazování výživových doplňků s obsahem betaglukanů jsem již také psal. Glukany jsou např. dle výzkumu prof. Větvičky nejsilnějším imunomodulátorem. Zde odkaz na jeho přednášku. Tyto informace potvrzuje tisíce studií. Například PubMed. Schopnosti betaglukanů jsou rozmanité. Od vyrovnání hladiny cholesterolu, až po obnovu imunity po chemoterapii.
  Já používám glukany od firmy Zinzino – zde produktový list.
 7. Omega3 mastné kyseliny – EPA a DHA, DPA
  Rybí olej zbavuje tělo chronického zánětu. Výše uvedené mastné kyseliny patří do každé buněčné membrány a pokud tam nejsou membrána nefunguje správně a tím vzniká zánět, který posléze oslabuje imunitní systém.
  Používám Omega3 od firmy Zinzino již rok a půl a za tuto dobu pozoruji celou řadu zlepšení.  

Pokud znáte další způsoby, jak imunitu posílit.. můžete mi je napsat do zpráv. Odměna vás nemine.. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru